Ukrajna politikai keresztútja: pártbetiltások, nyelvtörvények, lejárt mandátum

Mi maradt Ukrajna demokráciájából?

Ukrajna vezetése egyre keményebb eszközökhöz nyúl: házkutatások, elhallgattatott aktivisták, kiszorított független jelöltek. Diplomáciai és civil körök is autoriter fordulatot emlegetnek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök háborús különjogokkal élve egyre inkább elnyomja kritikusait, miközben „korrupcióellenes” razziák álcája alatt lojális embereit juttatja hatalomhoz – állítja a Financial Times, politikusokra, diplomatákra és civil aktivistákra hivatkozva.
A Tűzfalcsoport elemzése szerint Ukrajna veszélyesen közeledik a tekintélyelvű modellhez.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója Facebook bejegyzésében közölte, hogy a botrányt az váltotta ki, hogy
múlt pénteken álarcos, fegyveres ukrán nyomozók hatoltak be Vitalij Szabunin korrupcióellenes aktivista harkivi otthonába, elektronikus eszközöket foglaltak le, és nem engedték be az ügyvédjét.
Ugyanezen a napon razziát tartottak Olekszandr Kubrakov, korábbi infrastrukturális miniszter kijevi lakásán is, ahol szintén elvették telefonját és egyéb eszközeit.
Bár az Ukrán Állami Nyomozó Iroda (SZBI) szerint a házkutatások korrupciógyanús ügyekkel kapcsolatosak,
Szabunin és Kubrakov szerint egyértelműen politikai célzatú megfélemlítésről van szó.
Állításuk szerint nem volt bírói végzés, és a jogi képviseletüket sem biztosították.
A Financial Times és a Kyiv Independent által idézett források szerint Zelenszkij a rendkívüli háborús jogköröket arra használja fel, hogy kiszorítsa a civil társadalom és az ellenzék kritikus szereplőit, miközben saját embereit helyezi kulcspozíciókba.
A Zelenszkij-kormány nem nevezte ki a független hátterű Olekszandr Tsivinskijt a Gazdasági Biztonsági Hivatal élére, aki a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalnál dolgozott, mondván, „nem alkalmas”.
A Tűzfalcsoport idézi a Kyiv Independent megállapítását:
Az ország leghíresebb korrupcióellenes keresztes lovagja elleni razzia nem történhetett meg Zelenszkij legalább csendes jóváhagyása nélkül – ha nem éppen az aktív beleegyezésével.”
A reakciók nem maradtak el: Vitalij Klicsko kijevi polgármester figyelmeztetett, hogy
a hatóságok a háború álcája alatt üldözik azokat, akiket kellemetlennek tartanak: politikai ellenfeleket, önkormányzatokat, szakértőket, újságírókat és aktivistákat.”
A censor.net hírportál élesen fogalmazott: „Az ukránok nem egy autoriter Ukrajnáért, hanem egy szabad és demokratikus országért véreznek a fronton.”
Ezt is ajánljuk a témában
Mi maradt Ukrajna demokráciájából?
Nyitókép: Domenico Cippitelli / AFP